Ortodontija oziroma zobna in čeljustna ortopedija je veja dentalne medicine, ki se ukvarja z diagnostiko, preprečevanjem in korekcijo nepravilne postavitve čeljustnic in zob.
Cilj ortodontskega zdravljenja je doseganje pravilne postavitve čeljustnic, pravilnega griza in pravilne in estetske postavitve zob.
Na rast čeljustnic lahko vplivamo le v času rasti in razvoja otroka oziroma mladostnika. Starostne omejitve za premikanje zob ni.
Za doseganje ciljev in ustreznih rezultatov ortodontskega zdravljenja uporabljamo preventivne in interceptivne ukrepe in različne aparate: snemne, fiksne , kombinirane, alignerje.
Ortodontsko zdravljenje predstavlja določeno tveganje za zdravje zob in obzobnih tkiv.
Najpogostejši neželeni učinek je pojav demineralizacije ali raztapljanja sklenine zaradi neustrezne in nezadostne ustne higiene oziroma čiščenja zob med ortodontskim zdravljenjem s fiksnim ortodontskim aparatom.
Z neustrezno ustno higieno je povezano tudi vnetje in povečanje (hipertrofija) dlesni. Zaradi premikov in delovanja sil na zobe lahko pride do recesij, umikov dlesni in kosti kot tudi do resorpcij (skrajševanja) korenin. Stranskim učinkom se izognemo z vzdrževanjem brezhibne oralne higiene in s skrbnim spremljanjem poteka ortodontskega zdravljenja. Izogibamo se tudi pretiranemu in nepotrebnemu ortodontskemu zdravljenju.
Integer justo ligula, venenatis ut semper vitae, ornare eget augue. Maecenas laoreet erat ac massa iaculis semper. Suspendisse placerat tempus tellus, sed tempus nisl pharetra tempus. In ac est urna. Suspendisse sodales mattis est iaculis lobortis. Maecenas accumsan velit ac mi porttitor pellentesque. Proin sollicitudin turpis quis erat ullamcorper finibus vel quis sem. Nam ornare velit non eros faucibus dictum
Nosilci ali štrleči deli nosilca lahko pritiskajo na sluznico in povzročajo ranico, razjedo, ulcus. Težava je pogostejša na začetku, takoj po namestitvi fiksnega ortodontskega aparata.
UKREP: preko nosilca pritisnite majhno kepico ortodontskega voska. Če le ta odpade spontano ali med jedjo, namestite ponovno.
Žični lok je podaljšan za zadnjim nosilcem. Lok se zapikuje, zbada in pika v sluznico.
UKREP: 1. Na štrleči del loka namestite kepico ortodontskega voska,
2. štrleči del loka odstižite z močnejšimi škarjami ali ščipalcem za nohte
Zavita žična ligatura se lahko med hranjenjem ali intenzivnim ščetkanjem zob premakne in štrli ob nosilcu. Pika in zbada
UKREP: 1. S pinceto ali manjšim kovinskim orodjem pritisnite štrleč del pod lok ali ob nosilec,
2. okoli zbadajoče žičke namestite kepico voska.
Iz zadnjega nosilca se žični lok ob hranjenju iztakne. Težava je pogostejša na začetku zdravljenja, ko uporabljamo tanke, podajne žične loke.
UKREP: 1. S prsti ali pinceto poskusite žični lok namestiti nazaj v nosilec, obroček, tubo,
2. v kolikor loka ne uspete namestiti nazaj v tubo, ali pa se iztikanje ponavlja, lahko iztaknjen žični lok odstrižete.
UKREP: obvestite ambulanto o odlepljenem nosilcu. Dobili boste ustrezen termin za obisk,
oziroma počakali na reden termin (odvisno od faze zdravljenja)
V času dopustov in če nosilec ne moti, počakajte na redni termin
V primeru, da odlepljen nosilec moti hranjenje ali povzroča drgnenje sluznice, nanj
namestite kroglico voska